ایمپلنت دندان
موضوعات داغ

رادیولوژی دهان و دندان (OPG)

رادیولوژی دهان و دندان (OPG)

رادیولوژی دهان و دندان (OPG)

 

رادیولوژی دهان و دندان (OPG)
رادیولوژی دهان و دندان (OPG)

احتمالا شما هم وقتی به دندانپزشکی مراجعه کرده اید با این کلمه روبه رو شده اید که می بایست از دندان هایتان عکس opg تهیه شود. اما واقعا عکس opg و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

از عکس های opg جهت تشخیص دقیق مشکلات فک و دندانها استفاده می گردد. OPG مخفف کلمه Ortho Pantomo Gram است که کلمه Ortho در آن به واژه ارتودنسی دندان باز می گردد. به وسیله عکس او پی جی می توان موقعیت کلیه دندان ها، عفونت ها، پوسیدگی دندان و کلیه موارد مهم دیگر در دندانپزشکی را مشاهده نمود. این نوع عکس در دسته عکس های رادیوگرافی و رادیولوژی قرار می گیرد.

تصویر برداری opg از نوع اشعه ایکس می باشد. به وسیله پرتو ایکس که توسط دستگاه رادیوگرافی تولید می گردد می توان جزئیات فک بالا و پایین را به صورت واضح مشاهده نمود.

چه زمان نیاز به عکس OPG دارید ؟

برای بررسی وضعیت شکستگی دندان ها
فکی که در رفته است.
عفونت های دندانی یا عصب کشی دندان
ایمپلنت دندان
برای بررسی وضعیت دندان ها قبل از جراحی هایی همچون جراحی دندان عقل

رادیولوژی دهان و دندان چه خطرات و عوارضی دارد؟

اگر چه برای گرفتن عکس رادیولوژی از دهان، تحت تشعشع پرتوی ایکس قرار می گیرید اما مقدار تشعشع به قدری کم است که برای بزرگسالان و کودکان خطری ایجاد نمی کند. در عکس رادیولوژی دیجیتالی دهان میزان تشعشع از این هم کمتر است.

برای جلوگیری از عوارض عکس رادیولوژی دهان چه باید کرد؟

معمولا هنگام گرفتن عکس رادیولوژی دهان، لباس محافظ سربی بر روی سینه، شکم و لگن قرار می گیرد تا از تشعشع در نواحی حساس بدن جلوگیری شود. همچنین یک یقه محافظه تیروئید برای کسانی که ممکن است دچار مشکلات تیروئید باشند، استفاده می شود. کودکان و زنانی که در سن باروری قرار دارند می تواند از یقه محافظ تیروئید بهره ببرند.

آیا عکس رادیولوژی دهان در دوران بارداری انجام می شود؟

در دوران بارداری یا زمانی که فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بهتر است از قرارگیری در معرض هر نوع اشعه ایکس پرهیز کنید. در صورتی که باردار هستید و به دندانپزشک مراجعه کرده اید حتما این موضوع را به اطلاع او برسانید تا در صورتی که ضرورتی ندارد عکس دهان از شما گرفته نشود. چرا که قرارگیری در معرض تشعشع برای جنین در حال رشد ممکن است عوارضی به وجود بیاورد. با این حال در صورت لزوم با لباس محافظ میتوان جلوی تشعشع به جنین را گرفت.

نحوه انجام عکس برداری به روش OPG

برای عکسبرداری شما ابتدا به دندانپزشک خود مراجعه می نمایید و سپس برای شما نسخه تصویر برداری OPG نوشته می شود. به مراکز تصویر برداری مراجعه می کنید.

در مراکز تصویر برداری رادیوگرافی به چند صورت انجام می شود :

روش مستقیم :

در این روش سنسور الکترونیک داخل دهان شما قرار داده می شود تا عکس دندانها ثبت شود.

روش غیر مستقیم :

در این روش از اسکنر فیلم اشعه ایکس استفاده می گردد تا بتوان عکس های گرفته شده به روش رادیولوژی قدیمی را مانند عکس های دیجیتال مشاهده کرد.

روش نیمه مستقیم :

در این روش که ترکیبی از سنسور و اسکنر می باشد برای تبدیل عکس اشعه ایکس به فیلم دیجیتال استفاده می گردد. شما همچنین می توانید خدمات رادیوگرافی را در منزل انجام دهید. به عنوان مثال برای خانم های باردار خدمات رادیوگرافی در منزل، سونوگرافی در منزل نیز قابل انجام است.

توجه داشته باشید که هنگام تصویر برداری فلزات مثل گردنبند، ساعت، دستبند و… را همراه خود نداشته باشید.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

این مطلب را هم ببینید
10 مورد از سوالات متداول در مورد ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا